Dla przedsiębiorcy budowa hali to duża inwestycja na lata – każdy inwestor więc chce zbudować funkcjonalny budynek, dopasowany do potrzeb firmy i łatwy do modernizacji w przyszłości. Najczęściej decydują się na hale stalowe lub żelbetonowe. Czym one właściwie się różnią?
Rodzaj materiału, który będzie użyty do budowy obiektu, wpływa na finalną wycenę inwestycji. Dotychczas hale magazynowe czy produkcyjne stawiane były jako budynki murowane – współczesne budownictwo korzysta jednak z zupełnie innych technologii i tego typu obiekty powstają przy wykorzystaniu konstrukcji żelbetowych lub stalowych. Dlaczego?
Zalety hal stalowych
Koszt hali stalowej stanowi nie tylko sama stalowa konstrukcja, ale również fundamenty, płyty warstwowe służące do obudowy ścian oraz rodzaj pokrycia dachowego. Dodatkowy wydatek to stolarka okienna i drzwiowa oraz bramy wewnętrzne.
Płyty warstwowe wykorzystywane do budowy hal stalowych stanowią jednocześnie izolację termiczną budynku – są niezwykle estetyczne i nie wymagają one dodatkowych warstw wykończeniowych, dzięki czemu wznoszenie hal stalowych wykonuje się w ciągu miesiąca lub nawet szybciej. Są to konstrukcje łatwe do rozbudowy w przyszłości, mające świetny stosunek ceny do jakości pod względem całej inwestycji.
Hale żelbetowe – większy wydatek i większe korzyści
Konstrukcje żelbetowe w porównaniu do stalowych są stosunkowo droższą inwestycją – na jej koszt składa się stworzenie fundamentów, konstrukcji nośnej oraz murowane i ocieplone ściany. Ponadto należy wziąć także pod uwagę koszty konstrukcji dachu oraz jego pokrycia, a także stolarkę okienno-drzwiową. W przeciwieństwie do hal stalowych, hale żelbetowe wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej na ścianach budynku – te trzeba ostatecznie wykończyć tynkiem elewacyjnym. Konstrukcje żelbetowe są droższe w wykonaniu też ze względu na potrzebną większą ilość czasu niż przy stawianiu hal stalowych – są to jednak obiekty, które charakteryzują się wyższą wytrzymałością i trwałością.
Hale stalowe a żelbetowe – co wybrać?
Budowa hal stalowych i żelbetowych różni się przede wszystkim materiałami wykorzystywanymi do budowy oraz czasem, jaki trzeba poświęcić na wzniesienie hali – a to przekłada się na konkretny koszt inwestycji. Wybierając pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób hala będzie użytkowana, jakim budżetem dysponuje inwestor oraz ile ma czasu na realizację budowy.